فرم پذیرش نمایندگی

جهت دریافت نمایندگی فروش، فرم زیر را پرکرده و ارسال نمائید تا با شما تماس گرفته شود

  چگونه از زخم مراقبت کنیم؟

  چگونه از زخم مراقبت کنیم؟

  چگونه از زخم مراقبت کنیم؟

  در بیشتر بریدگی‌ها و آسیب‌ها، خونریزی سریع متوقف می‌شود، اما می‌توان با اعمال فشار ثابت و آرام توسط یک گاز یا پارچه استریل به این امر کمک کرد. اگر خونریزی پانسمان را خیس کرد، باید قسمت دیگری از گاز را روی زخم قرار داد، چون استفاده از پانسمان قدیمی باعث خونریزی دوباره می‌شود. در ادامه به شما خواهیم گفت که چگونه از زخمتان مراقبت کنید.

  زخم را به آرامی تمیز کنید

  اولین قدم برای مراقبت از زخم، تمیز کردن آن با آب بوده، سپس توسط موچین استریل شده با الکل، سنگریزه، خرده شیشه و یا هر شی دیگری را که در آن فرو رفته‌ است جدا کنید. به آرامی اطراف زخم را با صابون و لیف حمام بشویید و از مصرف هرگونه صابون تحریک کننده و الکل یا پراکسید هیدروژن برروی زخم خودداری کنید.

  پماد آنتی‌بیوتیک

  پمادهای آنتی‌بیوتیک نه تنها زخم‌ها را مرطوب نگه می‌دارند، بلکه می‌توانند خطر عفونت را نیز کاهش دهند. در صورت تمایل به مصرف آنتی‌بیوتیک، قرار دادن یک لایه نازک روی زخم کافی است، به این دلیل که بعضی ترکیبات آنتی‌بیوتیک باعث ایجاد جوش در افراد می‌شود. در صورت بیرون ریختن جوش، مصرف این پمادها را کنار بگذارید.

  بانداژ زخم

  اگر خراش زخم توسط لباس ساییده می‌شود، باید آن را با بانداژ بپوشانید. زخم یا خراش باز و بدون پانسمان در معرض خطر باز شدن مجدد یا عفونت قرار دارد. در صورتی که شک دارید در مورد استفاده از بانداژ، آن را با یک چسب زخم بپوشانید و روزانه عوض کنید تا از نفوذ باکتری‌ها جلوگیری شود.

  حساسیت به چسب زخم

  احساس خارش، تاول‌ زدگی یا سوختگی در زیر بانداژ ممکن است به دلیل حساسیت به چسب مورد استفاده در بعضی از آن‌ها باشد، پس استفاده از گاز استریل و نوار کاغذی یا یک پانسمان بدون چسب برای پوست‌های حساس، گزینه مناسب‌تری است.

  التیام زخم

  تقریبا سریع پس از بریدگی یا خراش، بدن انسان شروع به التیام زخم می‌کند. در این زمان گلبول‌های سفید به باکتری‌های ایجاد کننده عفونت حمله می‌کند. پلاکت‎‌ها، گلبول‌های قرمز و فیبرین لخته‌ای ژله‌ای بر روی زخم ایجاد می‌کند و در نتیجه به زودی یک پوست محافظ روی زخم شکل می‌گیرد. در صورت احساس خارش در محل زخم باید با آن ملایم رفتار کرد تا این پوست از روی زخم برداشته نشود.

  چگونه از زخم مراقبت کنیم؟

  سوختگی‌های سطحی

  بیشتر ما حداقل یک یا دو بار در زندگی خود دچار سوختگی سطحی شده‌ایم. برای درمان این نوع سوختگی‌ها باید آن را خیلی سریع با یک پارچه سرد یا آب خنک شستشو داد تا گرمای پوست خارج شود و سوختن آن قطع شود. پس از آن باید محل سوختگی را با آب و صابون، تمیز و به آرامی پانسمان کرد. تاول‌های ایجاد شده را به هیچ وجه نباید دستکاری کنید، زیرا آن‌ها تا بهبود سوختگی، از پوست محافظت می‌کند.

  مراقبت از زخم‎‌های جراحی

  مراقبت از زخم جراحی نیز مانند مواظبت از بریدگی و خراش است؛ باید چند روزی با استفاده از بانداژ از آن محافظت و روزانه پانسمان را عوض کرد. رعایت دستورالعمل پزشک برای مراقبت از بخیه الزامی است. همچنین باید زخم را خشک نگه دارید و هرگونه افزایش خونریزی یا قرمزی را به پزشک گزارش دهید.

  علائم عفونت

  در صورت مشاهده هرگونه قرمزی پوست، تورم، ترشح مایع سبز یا زرد رنگ، افزایش گرما یا حساسیت در اطراف زخم، احتمال ایجاد عفونت وجود دارد. علائم دیگر عفونت شامل تورم گره‌های لنفاوی در گردن، زیر بغل یا کشاله ران و همچنین درد بدن، تب و لرز است. بنابراین در صورت مشاهده هر یک از این علائم به پزشک مراجعه کنید.