فرم پذیرش نمایندگی

جهت دریافت نمایندگی فروش، فرم زیر را پرکرده و ارسال نمائید تا با شما تماس گرفته شود

  ریزش مو با الگوی مردانه

  ریزش مو با الگوی مردانه

  ریزش مو با الگوی مردانه

  ریزش مو با الگوی مردانه رایج ترین نوع نازک شدن مو و طاسی است که در مردان بالغ رخ می‌دهد. این به دلیل ترکیبی از هورمون‌ها ( آندروژن‌ها ) و یک استعداد ژنتیکی است. ریزش مو با الگوی مردانه، آلوپسی آندروژنتیک نیز نامیده می‌شود. مشخصه آن کاهش خط مو و ریزش مو در بالا و جلوی سر است. نوع مشابهی از ریزش مو در زنان، ریزش موی الگوی زنانه است که منجر به نازک شدن مو در ناحیه میانی پیشانی پوست سر می‌شود و عموماً شدت کمتری نسبت به مردان دارد.

  چه چیزی باعث طاسی می‌شود؟

  ریزش مو با الگوی مردانه یک بیماری ارثی است که ناشی از حساسیت ژنتیکی به اثرات دی هیدروتستوسترون (DHT) در برخی از نواحی پوست سر است. اعتقاد بر این است که DHT مرحله رشد یا آناژن چرخه مو را از یک مدت معمول 3 تا 6 سال به هفته‌ها یا ماه‌ها کوتاه می‌کند. این اتفاق همراه با کوچک شدن فولیکول‌ها رخ می‌دهد و به تدریج موهای کمتر و ظریف‌تری تولید می‌کند. تولید DHT توسط آنزیمی به نام 5-آلفا ردوکتاز تنظیم می‌شود.

  چندین ژن درگیر هستند که سن شروع، پیشرفت، الگوی و شدت ریزش مو در اعضای خانواده متفاوت است. ژن‌های حساسیت هم از مادر و هم از پدر به ارث می‌رسد. در این زمان، آزمایش ژنتیکی برای پیش‌بینی طاسی غیرقابل اعتماد است.

  تعداد کمی از زنان به دلیل داشتن سطوح بیش از حد آندروژن و همچنین استعداد ژنتیکی با ریزش مو با الگوی مردانه مواجه می‌شوند. این زنان همچنین از آکنه، قاعدگی نامنظم و موهای زائد صورت و بدن رنج می‌برند. این علائم مشخصه سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) است، اگرچه اکثر زنان مبتلا به PCOS ریزش مو را تجربه نمی‌کنند. در موارد کمتر، هیپرپلازی مادرزادی آدرنال ممکن است مسئول باشد. زنانی که با افزایش سن موهای خود را از دست می‌دهند، بیشتر با الگوی ریزش موی زنانه مواجه می‌شوند که در آن آزمایش‌های هورمونی طبیعی است.

  ریزش مو با الگوی مردانه

  چرخه طبیعی رشد مو چیست؟

  تمام فولیکول‌های مو با سرعت‌های متفاوتی با روند عادی چرخش مو جایگزین می‌شوند. رشد مو به طور متناوب بین مراحل فعالیت و استراحت است. دوره رشد که فاز آناژن نامیده می‌شود، دو تا شش سال طول می‌کشد. در طول این مدت، فولیکول بلند و عمیق است و موهای ضخیم و رنگدانه ای تولید می‌کند. حدود 90 درصد از تمام موهای سر در یک زمان معین در فاز آناژن هستند.

  به دنبال آناژن یک مرحله گذار مختصر به نام فاز کاتاژن که 1 تا 2 هفته طول می‌کشد دنبال می‌شود. در این مدت، پایه فولیکول چروک می‌شود. دوره استراحت یا فاز تلوژن به دنبال کاتاژن می آید و سه ماه طول می‌کشد. در این مرحله، فولیکول منقبض شده فیبر مو را حفظ می‌کند. پس از مرحله تلوژن، مرحله بعدی آناژن شروع می‌شود و موهای قدیمی از جای خود خارج شده و می‌ریزند تا فضایی برای رشد موهای جدید ایجاد شود.

  ریزش مو با الگوی مردانه چقدر شایع است؟

  ریزش مو با الگوی مردانه تقریباً همه مردان را در مقطعی از زندگی تحت تأثیر قرار می‌دهد. این بیماری احتمالاً به دلیل ژنتیک، بر جمعیت‌های مختلف با سرعت‌های متفاوت تأثیر می‌گذارد. تقریباً نیمی از مردان تا سن 50 سالگی درجاتی از ریزش مو را تجربه می‌کنند و احتمالاً تا 70 سالگی به 80 درصد می‌رسد، در حالی که سایر گروه‌های جمعیتی مانند مردان ژاپنی و چینی به مراتب کمتر تحت تأثیر قرار می‌گیرند.